Nenechte si ubližovat

Krav Maga Global a Avon v listopadu 2013 společně uvedli kampaň „Nenechte si ubližovat”. Tento první projekt svého druhu u nás je určený především ženám, kterým radí, jak předcházet krizovým situacím jako jsou domácí násilí, pronásledování nebo znásilnění, a co dělat, když se v nich ocitnou. Součástí kampaně jsou internetový portál, krátké filmy, unikátní Mapa pomoci a praktické semináře.

„Projekt „Nenechte si ubližovat“ jsme připravovali téměř celý rok a já jsem velice rád, že se Avon rozhodl do tohoto projektu aktivně zapojit,“ prohlásil ředitel organizace Krav Maga Global CZ Jakub Otipka. Krav Maga Global je realizátorem a odborným garantem projektu. Projekt finančně podpořily Avon v rámci projektu „Avon proti domácímu násilí“ a Designblok.

Kampaň „Nenechte si ubližovat“ byla spuštěna formou krátkých filmů 25. listopadu 2014 při příležitosti Mezidnárodního dne za odstranění násilí na ženách, a to na sociálních sítích YouTube a Facebook. Celá kampaň čítá celkem 5 epizod: Sexuální útok, Domácí násilí, Stalking, První rande a Násilí na dětech. Tyto epizody budou postupně zveřejňovány na internetu až do února 2014; v tuto chvíli je již dostupná epizoda první: Sexuální útok. Epizody doplnila 1,5minutová upoutávka, která byla vysílána v multikinech sítě CineStar.

Do natáčení spotů se zapojilo několik známých osobností, jako jsou modelka Daniela Peštová a herečky Aneta Krejčíková a Patricie Solaříková.

Epizody byly postupně zveřejňovány také na portálu Nenechtesiublizovat.cz, který obsahuje komplexní informace o bezpečném chování, o chování ve vyhrocených situacích a radí, kak se jim zcela vyhnout. Portál nabízí ucelené informace včetně právního minima. Kromě toho portál umožňuje vyhledání nejbližší pomoci na Mapě pomoci. Ta představuje unikátní nástroj, pomocí kterého je možné dohledat kontakty na neziskové organizace, konzultační střediska a policii v místě bydliště. Oběti násilí tak mají konečně k dispozici integrovaný seznam kontaktů.

Videospoty ve svém závěru zvou na praktické semináře pro ženy, které proběhly v několika českých městech v první polovině března. Na těchto workshopech se ženy dozvěděly více o řešení krizových situací, naučí se bránit a zváší si svoje sebevědomí a sebedůvěru. Další termíny workshopů jsou průběžně zveřeňovány na webu Nenechtesiublizovat.cz.

“Tak jako v autě používáme bezpečnostní pásy, tak je potřeba i v jiných situacích myslet na svoje bezpečí. Pokud budete na možnou krizovou situaci připravená, můžete její průběh zvrátit ve svůj prospěch,” upozorňuje Daniela Peštová, ambasadorka společnosti Avon v oblasti prevence násilí na ženách.

Internetovou kampaň „Nenechte si ubližovat“ na internetu vidělo 96 166 lidí (stav k začátku března 2014). Z větší části ženské publikum se tak mohlo seznámit s nástrahami, které přináší běžný život, a naučit se krizovým situacím účinně předcházet.

„Z výsledků kampaně máme obrovskou radost. Věříme, že jsme ženám pomohli k vyššímu sebevědomí a spokojenějšímu životu,“ prohlásila ředitelka Avonu pro Českou republiku a Slovensko Andreea Moldovan. „Ženy se potýkají s násilím nejen venku, ale také doma – v místě, které by mělo být jejich bezpečným úkrytem. Naším cílem je toto postupně měnit,“ dodal hlavní trenér sdružení Krav Maga Global CZ Jakub Otipka.

Kampaň „Nenechte si ubližovat rozpoutala diskuzi o bezpečnosti žen a dětí v českých tištěných i elektronických médiích: do této chvíle se kampani věnovalo více než 380 článků. Prostřednictvím Deníku, který je hlavním mediálním partnerem kampaně, se důležité informace dostaly k 2,1 milionu čtenářů a na webu si je přečetlo dalších téměř 612 tisíc čtenářů.

Kampaň byla oficiálně ukončena při příležitosti Mezinárodního dne žen, kdy se ve třech českých městech konaly workshopy zaměřené na ženskou sebeobranu. Těch se zúčastnilo více než 240 žen.

„Kampaň překonala naše očekávání. Ženy se dozvěděly důležité informace a také jsme zaregistrovali zvýšený zájem o naše charitativní předměty. Díky zvýšenému prodeji v budoucnu předáme neziskovým organizacím více finančních prostředků,“ uvedla Moldovan. Spoty „Nenechte si ubližovat“ zůstávají k přehrání na serveru YouTube.

Pro podrobné informace, prosíme, navštivte www.nenechtesiublizovat.cz.