Stalking

Stalking je úmyslné pronásledování a obtěžování jedné osoby jinou, což oběti snižuje kvalitu jejího života a vyvolává u ní strach o bezpečí svoje nebo svých blízkých. Stalker může oběť obtěžovat nejen přímým fyzickým kontaktem a sledováním, ale i zasíláním SMS, e-mailů, zpráv na sociálních a jiných sítích, zasíláním dárků, telefonáty apod.

Zpočátku nemusí tyto pokusy o kontakt vykazovat nebezpečnost nebo nemusí působit jako ohrožující, to se ale může rychle změnit. Z vyznání lásky se postupně stávají výhrůžky a zastrašování.

Jak se chovat, jste-li obětí stalkera

Několik důležitých zásad, jak byste se měla chovat, jste-li obětí stalkingu. Rozhodně situaci nepodceňujte, mluvte o své situaci s blízkými lidmi a kontaktujte organizaci, která se stalkingem zabývá.

 • Dejte jednoznačně stalkerovi na vědomí, že o něj nestojíte, nemáte zájem. Nejlépe písemně, abyste měla případný důkaz pro soudní řízení. Stačí to udělat jednou, pro stalkera je i „ne“ odpověď, na kterou může reagovat.
 • Přerušte veškeré osobní kontakty s pronásledovatelem. Neodpovídejte na vzkazy, urážky, na telefonáty, nereagujte na SMS, nescházejte se s ním (jakýkoli kontakt s útočníkem může vést k prohloubení zájmu o oběť). Každá vaše reakce je pro stalkera nový přiliv energie. I „ne“ je komunikace.
 • Vyhýbejte se místům možného setkání. Změňte své návyky, vyměňte oblíbený obchod, změňte trasy do práce, nenavštěvujte svoje oblíbené podniky.
 • V žádném případě nechoďte se stalkerem na schůzky! Je potřeba si uvědomit, že po dobrém s tímto člověkem nic nevyjednáte, jen se vystavíte velkému nebezpečí.Informujte své blízké (i kolegy v práci) o pronásledování, nestyďte se o všem mluvit. Pište si deník nebo jen stručné záznamy, kde bude uvedeno, jak a kdy vás stalker kontaktoval. Tyto deníkové záznamy mohou být opět použity u soudu. Shromažďujte další důkazy. Například pokud vás stalker sleduje osobně, ukažte jej kolegyni, kamarádce. Můžete si ho vyfotografovat.
 • Nebojte se o tom, co se děje informovat kolegy v práci. Domluvte si s nimi postup co dělat, když by vás stalker obtěžoval v práci. Promyslete, jak odejít z práce, když bude čekat před vchodem, můžete jít zadním východem?
 • Naučte se kontrolovat ulici, když odcházíte z domova nebo práce. Vidíte na chodník z okna? Můžete se podívat, zda tam někdo nestojí? V podstatě kdykoliv někam jdete, navykněte si kontrolovat okolí, rozhlížet se, nechodit se sluchátky v uších, vnímat a sledovat okolí. Zkuste si představit, že byste chtěla vy sledovat svého bývalého přítele nebo nějaký svůj idol. Kam byste chodila? Kde byste na něj čekala?
 • Noste u sebe pepřový sprej. Případně jiný legální prostředek pro svou obranu.
 • Mějte u sebe neustále mobilní telefon, vždy nabitý. Mějte na rychlé volbě policii.
 • Domluvte si s někým, komu věříte, že mu můžete zavolat, kdykoliv bude třeba.
 • Nevracejte se večer bez doprovodu domů.
 • Změňte si telefonní číslo a nové dejte pouze lidem, kterým opravdu věříte.
 • Nezveřejňujte své osobní údaje (telefonní číslo, adresu). Kontakty na sebe dejte jen lidem, kterým důvěřujete.
 • Zkontrolujte si nastavení vašeho účtu na Facebooku. Nastavte si pečlivě soukromí a to jaké s kým sdílíte příspěvky i infomace o sobě. Zablokujte si stalkera, aby vás nemohl kontaktovat.
 • I na vyhledávači Google je možné nechat odstranit své osobní údaje. Pokud vyhledávač zobrazuje citlivé informace, můžete Google požádat o odstranění dat z jeho paměti. Více se dozvíte zde.
 • Po dobu pronásledování se pohybujte, jako byste žila ve velice nebezpečné části města. Vyhýbejte se opuštěným místům, sledujte, kudy jdete, rozhlížejte se, než vystoupíte z tramvaje, sledujte, zda za vámi někdo nejde.
 • Nepodceňujte výhrůžky zabitím a fyzickými útoky! Jakmile začnou výhrůžky fyzickou likvidací je nejvyšší čas se obrátit na policii.
 • Nepodceňujte svoji intuici. Cítíte-li, že jste v ohrožení, pak pravděpodobně jste.
 • Jdete-li po ulici a máte pocit, že vás někdo sleduje, zamiřte na osvětlené místo, kde jsou lidé. Zavolejte někomu blízkému a nechte se doprovodit. V žádném případě nechoďte domů, pokud ještě stalker neví, kde bydlíte, pak to zjistí a navíc je riziko, že by mohl vniknout do domu ve chvíli, kdy odemykáte.
 • Pokud jste přímo ohrožená a víte, že za vámi někdo jde, můžete oslovit někoho z okolí. Vyhněte se však vykřikování „pomozte mi někdo“. Mnohem účinnější oslovit někoho konkrétně: „haló, vy, vy v té červené bundě!“ Takto oslovený kolemjdoucí chápe už svou povinnost a přebírá jí. Oslovíte-li 20 lidí ve svém okolí, budou se jeden na druhého dívat a předávat tak zodpovědnost za pomoc jeden na druhého. Po každém rozchodu je vhodné vyměnit zámky, rozhodně nelitujte peněz za zámečníka, vaše bezpečí je důležitější!

Další informace naleznete na serveru Nenechtesiubližovat.cz.