Nejčastější otázky

Jsem oběť domácího násilí. Co mám dělat?

Pokud ve vaší domácnosti došlo k napadení, doporučujeme co nejdříve kontaktovat naše Partnerské organizace. Jejich specialisté vám ochotně pomohou při řešení vaší náročné životní situace.

Všeobecně vám můžeme doporučit následující kroky:

 • zavolejte policii (tel. číslo 158) – domácí násilí je trestný čin!
  Policie je povinna na tísňové volání reagovat a zasáhnout. Policisté mohou také násilnou osobu vykázat na 10 dní z bytu nebo domu bez ohledu na to, zda je vlastníkem nemovitosti nebo má v bytě právo nájmu.
 • vyhledejte lékařské ošetření
  Požádejte o vystavení lékařské zprávy, která bude obsahovat, kdo Vám zranění způsobil a popis následků napadení.
 • pořiďte si fotodokumentaci
  Vyfotografujte viditelné následky napadení, a to jak tělesná poranění, tak i rozbité věci.
 • zkontaktujte odborné pracoviště
  Požádejte je o pomoc při dalším řešení Vaší situace.

Moje známá / kamarádka / kolegyně je týraná. Jak jí mohu pomoci?

Existuje celá řada náznaků, ze kterých můžete vyčíst, že je vaše kamarádka obětí domácího násilí. Je vaše kamarádka izolovaná a nemůže se stýkat s přáteli? Partner kontroluje její osobní věci, telefon nebo e-mailovou schránku? Má vaše kamarádka po těle modřiny nebo jiná zranění? Má strach ze svého partnera nebo si musí nevhodným způsobem říkat o přístup k financím?

Potom se opravdu může jednat o domácí násilí. Jak můžete pomoci?

 • Důvěřujte jí. Podpořte ji v tom, aby hovořila o své zkušenosti. Ujistěte ji, že násilí není její vina. Dejte jí najevo, že se svým problémem není sama, že jste ochotni jí pomoci.
 • Nehodnoťte její chování. Nepřebírejte aktivitu za ni, ale podpořte ji, aby činila vlastní kroky. Podpořte ji v tom, aby učinila opatření k zajištění jejího bezpečí.
 • Předejte jí informace o tom, co je to domácí násilí. Předejte ji kontakty na specializované poradny.
 • Ujistěte ji, že se na Vás může kdykoli obrátit. Pokud nebude připravena zatím situaci řešit, nabídněte ji, že jste ochotni ji pomoci ve chvíli, kdy se pro to rozhodne.
 • Nabídněte jí, že u Vás může v případě ohrožení přespat. Nabídněte jí finanční pomoc. Doprovoďte ji na policii nebo jiné úřady.
 • Pokud jsou svědky nebo přímými oběťmi násilí nezletilé děti, informujte ji o tom, že se jedná i o jejich týrání a že by o celé situaci měla informovat Oddělení sociálně právní ochrany dětí.
 • Podpořte ji v tom, aby v případě ohrožení násilím přivolala policii.

zdroj: StopNásilí.cz, http://www.stopnasili.cz/verejnost/dn-ve-vasem-okoli-jak-pomoci-vasi-pritelkyni.html, 2012

Ráda bych pomohla projektu. Jak ho mohu podpořit?

Společnost Avon sbírá finanční prostředky na pomoc obětem domácího násilí prostřednictvím prodeje symbolů s modrou stužkou, které nabízejí Avon Ladies a Avon Gentlemani bez nároku na provizi. Produkty nabízíme také v internetovém Modrém obchodě. Celý čistý výnos z prodeje těchto předmětů putuje na konto projektu Avon proti domácímu násilí.

Chcete-li nás podpořit, navštivte stránku Chci podpořit projekt nebo Modrý obchod.